english
אודות הגיל
שעת סיפור
שאלות ותשובות - ילדים בגילאי 6-12 שנים
מאמרים - ילדים בגילאי 6-12 שנים
חנות
פורום
חפש לפי נושא: חפש מאמרים המכילים את המילה\מילים:

מריבות בין אחים / שושנה הימן

הורים אכן צריכים להתערב ולהגן על הילדים מפני העלבונות, האלימות וההצקות שהם גורמים זה לזה. ילדים סומכים על הוריהם שיגנו עליהם מפני פגיעה. חלק מהאחריות ההורית הוא להעניק לילדים את תחושת הביטחון שההורים אחראים ולא יניחו לאלה שהם אוהבים יותר מכל לפגוע זה בזה.

יש אומרים שהורים אינם צריכים להתערב כשמתרחשים מריבות בין אחים, ומוטב להניח להם לפתור את הדברים בעצמם. לפעמים הילדים אכן פותרים את בעיותיהם. אבל לעתים קרובות יותר, הם רעים ופוגעים זה בזה. אחים הם מקור לתסכול הדדי רב. כל אחד מהם הוא תזכורת תמידית לכך שצריך לחלוק הורים, מזון, בגדים, צעצועים ומרחב. לעתים האחים הגדולים יותר שונאים את הצעירים יותר בסוברם שהצעירים זוכים בתשומת-לב רבה יותר. במקביל האחים צעירים יותר שונאים את אחיהם המבוגרים מפני שהם מוכשרים יותר ומקבלים טובות-הנאה. כמעט כל דבר עלול להצית תבערה.

הורים אכן צריכים להתערב ולהגן על הילדים מפני העלבונות, האלימות וההצקות שהם גורמים זה לזה. ילדים סומכים על הוריהם שיגנו עליהם מפני פגיעה. חלק מהאחריות ההורית הוא להעניק לילדים את תחושת הביטחון שההורים אחראים ולא יניחו לאלה שהם אוהבים יותר מכל לפגוע זה בזה.

מה שבאמת חשוב להורים הוא שהאחים יכבדו וידאגו זה את זה. כדי שזה יקרה, הילד צריך לקבל מהוריו שלושה דברים.

1.     הורים צריכים להיות תמיד המנהיגים המובילים. יחסי הורה-ילד צריכים להיות היררכיים, כשהילד במצב התלותי. הילד צריך להרגיש שדואגים לו, שמטפחים אותו ושהוא משמעותי בעיני ההורה. כשמטפלים בילד ברוחב-לב, מתפתחת בו היכולת לדאוג לאחרים. כשההורה עסוק בטיפול בילדים הצעירים יותר, לעתים קרובות מצפים מהילד הגדול יותר להיות אחראי ולבצע בעצמו את הדברים שהוא יודע לעשותם. חשוב לזכור, שעל אף שהוא גדול יותר, הוא עדיין זקוק לחיבה, להרגשה שדואגים לו, שמטפחים אותו, שהוא חשוב ומשמש מקור הנאה להוריו. אפילו אם הוא מסוגל להתלבש בעצמו או לדאוג לעצמו בדרכים אחרות, הוא עדיין זקוק לתחושה המעודדת שאמא או אבא עושים לפעמים את הדברים האלה למענו. כשהוא מתמלא יומיום בביטויי האהבה האלה, הוא יכול לבטא באופן טבעי יותר את אהבתו לאחיו הצעיר. כדי לעודד יחסים היררכיים ואכפתיים בין האחים, הורים יכולים לחבב את הילדים אלה על אלה בכך שיבהירו לילד המבוגר יותר כמה אחיו הצעיר רוצה לחקות אותו; ובכך שיבהירו לאח הצעיר שהתמזל מזלו ויש לו אח גדול שאוהב אותו.

2.     הדבר השני שילד זקוק לו הוא מישהו שיעזור לו להסתגל לתסכולים היומיומיים ויעזור לו להתמודד אתם. כשהוא כועס ותוקפני, הוא זקוק לכך שאמא או אבא יחבקו אותו וינחוהו אל פורקן בטוח לרגשי התסכול והכעס ולבסוף להכרה ברגשי האכזבה והצער על הדברים שאינם פועלים כפי שהיה רוצה. חבריו לא רצו לשחק איתו בבית-הספר, הוא איבד את העיפרון שאהב, העוגיה שלו נפלה לתוך לכלוך, הוא לא הוזמן ליום הולדת, ואין אפשרות שאחיו הקטן יעבור לגור בביתה של סבתא. אמא או אבא צריכים לאסוף אותו אל קרבם ולאפשר לו לחוש עצבות ולבכות על הדברים האלה. זה הדבר שיעזור לו להסתגל לדברים שהוא אינו יכול לשנות. זה מה שיעזור לו להתייחס יפה אל אחיו הקטן. 

3.     הדבר השלישי שהילד הזה זקוק לו הוא מישהו שיכול לעזור לו לגלות את הרגשות המעורבים שלו. מצד אחד הוא כועס על אחיו הקטן ורוצה לפגוע בו, מצד אחר הוא אוהב אותו. הרגשות המעורבים האלה קיימים יחדיו ועל-ידי כך שנעזור לו לבטא את רגשות התסכול והכעס שלו, יגיחו רגשות האכפתיות והחיבה שלו וימתנו את תגובותיו לאחיו.

קורסים מומלצים על הנושא: "הכוח להיות הורה" ו"אחים ללא יריבות"

לפרטים: לייף סנטר, המרכז להורות מקושרת www.lifecenter.org.il1599-550-777

שושנה הימן, יועצת הורים ומורים, מנכ"ל לייף סנטר-המרכז להורות מקושרת, מנהלת בית ספר להורות מקושרת במכון לנדר-מרכז אקדמי ירושלים, וחברה בסגל מכון ניופלד קנדה

 
 
 
 
 
חזרה למאמרים >>

מטרת לייף סנטר היא לתת לכם כהורים ואנשי מקצוע את ההזדמנות לבנות קשרים איתנים ועמוקים עם ילדיכם. קשרים שישנו את אווירת ביתכם, כתתכם ויהפכו את מכלול חווית החינוך לחיובי ומהנה. על מנת לראות כיצד תוכלו לממש את הפוטנציאל שלכם כהורים וכמחנכים, ולעזור לילדיכם לממש את הפוטנציאל האנושי שבם. לימדו על הקורסים שלנו להורים ולאנשי מקצוע.
6-12
שאל שאלתך