english
אודות הגיל הגיל הרך
שעת סיפור
שאלות ותשובות - גיל שנתיים עד שש שנים
מאמרים - שנתיים עד שש
חנות
פורום
חפש לפי נושא: חפש מאמרים המכילים את המילה\מילים:

קשיי הירדמות ובעיות שינה אצל ילדים / שושנה הימן

"השכבת הילדים אורכת יותר מדי זמן. מתחילים בסביבות 19:30 אחרי ארוחת ערב - מקלחות, שיניים, פיפי ופיג'מה. נותנים להם לבחור את סדר הדברים. זה זמן כיפי ונעים בד"כ, ואנחנו משתדלים להקדיש אותו רק לילדים.  אנחנו קוראים סיפור - לפעמים אחד שמתאים לשניהם ולפעמים שניים - אחד לכל אחד.אח"כ מכבים אורות, שרים 2-3 שירים. אומרים לילה טוב, נותנים נשיקות, מסדרים את השמיכות ויוצאים מהחדר.  ואז מתחילה החגיגה..."

מה מניע קשיי הירדמות?   מה הדבר הדרוש לילדכם על-מנת לעשות את המעבר מערנות למצב רפוי של שינה? הצורך הגדול ביותר של תינוק או של ילד צעיר הוא היקשרות. כל דבר שיפריע להיקשרות של הילד ייתפס על-ידי מוחו כאיום על ביטחונו. לא מדובר כאן בהיגיון. זהו תהליך רגשי במערכת הלימבית במוח. ילדים רבים לא אוהבים ללכת לישון בערב, כיוון שזה נראה בעיניו של הילד כפרידה מהאנשים החשובים ביותר בעולמו – ההורים שאוהבים אותו ודואגים לו. מלאכתנו כהורים איננה לעזור לילדינו 'ללמוד' איך להיפרד מאיתו, אלא כיצד להחזיק בנו ולהרגיש קרובים אלינו כאשר הימצאות במצב נפרד הינה בלתי נמנעת. ללכת לישון הוא דבר בלתי נמנע, ובעת הזו עלינו למלא את צורכי ההיקשרות.

תינוקות אוחזים בהוריהם ומשמרים את הקרבה אליהם בכך שהם מוחזקים בזרועותיהם. תינוקות יכולים להרגיש קרובים אך ורק באמצעות החושים שלהם. הם חייבים להרגיש את המגע של הוריהם, לשמוע את הקולות שלהם, לראות את פניהם של ההורים ולהריח את הריח המיוחד שלהם, על-מנת להישאר קרובים. תינוקות מטיבים להירדם כשהם בזרועות הוריהם, או לפחות בקרבה רבה להוריהם. תינוק שעדיין יונק, נסחף היטב לתוך שינה שלווה כשהוא בזרועות אמו, וחווה קירבה באמצעות כל חושיו. אנו יודעים היום שההיבט החשוב ביותר של ההנקה הוא יצירת ההיקשרות בין האם לתינוק, ואילו ההיבט הרצוי השני הוא קבלת המזון המתאים לו ביותר!

ההיקשרות דרך החושים היא דרך הראשונית ליצור את הקשר החיוני, ועדיין שטחית. כשילדכם מתבגר, יש באפשרותו לשמֵר את היקשרותו ואת תחושת הקרבה אליכם בדרכים רבות ועמוקות יותר, כך כשהוא מגיע לגיל 5 יש לו את היכולת לחוש שאתם קרובים גם כאשר בפועל הוא נמצא בנפרד מכם. זה מסביר מדוע ילדים צעירים מוצאים סיבות כה רבות לקרוא להוריהם לחזור לאחר שכבר הושכבו במיטותיהם וההורים עזבו את החדר. היגיון, טענות, הבטחות, עונשים, תוצאות, מדביקות ופרסים אינם דרכים נאותות או יעילות כדי "להרגיל את הילד ללכת לישון". לילד יש צורך אמיתי שיש למלא אותו. בדיוק כפי שהייתם מבינים קשיי הירדמות של ילד שרעב למזון ולא הייתם מצפים ממנו לשכב לישון בקלות, יש להשביע גם את רעבונו להיקשרות. האספקט החשוב ביותר של היותכם עם הילד בעת שהוא שוכב לישון הוא להעביר לו בכל הלב את ההרגשה שאתם באמת רוצה להיות איתו, אפילו כשאתם נאלצים לעזוב כדי לטפל בדבר-מה אחר. אם ילדכם מרגיש שאתם חסרי סבלנות, שאתם שם רק מפני שהוא "מנג'ס" לכם ושהייתם רוצה לעשות דברים אחרים, הוא לא יכול להרפות מאחיזתו בכם. מוחו הטיל עליו עכשיו משימה לשמור על קירבתכם.

החום והביטחון המנחם של נוכחותכם בעת שהוא נרדם ממלאים אותו הרגשה שהוא בטוח ומוגן. הוא יכול להרפות ולהיכנע לרצונו להירדם מפני שאתם אוחזים בו.

יש סיפור על 3 אנשים שעבדו באתר בנייה. שאלו את הראשון, "מה אתה עושה?" "אני עושה לבנים," ענה בעוגמת-נפש. השני נשאל, "מה אתה עושה?" "אני בונה קיר," הוא ענה בעוגמת-נפש. כשהשלישי נשאל, "מה אתה עושה?" הוא ענה מתוך שאר רוח: "אני בונה היכל!" לו יכולתם לראות את המתרחש בתוך ילדכם, היו מתעוררות בכם תדהמה והשראה מהאפקט שיש לנוכחותכם השלווה והאוהבת על מצב רוחו, על יכולתו לנוח, ועל אמונתו שאוהבים אותו, שהוא בטוח ושמטפלים בו. באותו רגע לא קיים דבר חשוב מזה.

חזרה למאמרים >>

מטרת לייף סנטר היא לתת לכם כהורים ואנשי מקצוע את ההזדמנות לבנות קשרים איתנים ועמוקים עם ילדיכם. קשרים שישנו את אווירת ביתכם, כתתכם ויהפכו את מכלול חווית החינוך לחיובי ומהנה. על מנת לראות כיצד תוכלו לממש את הפוטנציאל שלכם כהורים וכמחנכים, ולעזור לילדיכם לממש את הפוטנציאל האנושי שבם. לימדו על הקורסים שלנו להורים ולאנשי מקצוע.
6 - 2
שאל שאלתך