english
אודות הגיל הגיל הרך
שעת סיפור
שאלות ותשובות - גיל שנתיים עד שש שנים
מאמרים - שנתיים עד שש
חנות
פורום
חפש לפי נושא: חפש שאלות המכילים את המילה\מילים:

הסתגלות לגן

הילד, בן 3, לא מצליח להסתגל לגן החדש. הוא לא מדבר עם הגננות או עם החברים ולכל היותר מהנהן לשאלותיהם. בבית הוא משלים הכל: שר את השירים שלמד, משתולל ואף מסרב להשאר במיטה לישון, אלא משתולל ומסתובב בבית עד שאנו נאלצים לשים אותו בלול ושם הוא נרדם. יש לציין שיש לו אח בן 5 ואח חדש בן חודשיים. מה עושים?
שלום וברכה,
את מעלה כאן שתי נקודות שונות. הנקודה הראשונה היא חשש שלך שהוא לא מסתגל לגן החדש, כיוון שהוא לא מדבר בגן. מצד שני, את רואה שהוא מאזין לנעשה ואף משתף אתכם במה שקורה שם.
הנקודה השנייה היא קשיי השינה. אני יוצאת מתוך נקודת הנחה שקשיי השינה צצו לאחר ההליכה לגן ולכן את מקשרת אותם אחד לשני. 

קודם כל, תהליך הסתגלות לגן הוא תהליך ארוך. ישנה הנחה בסיסית בחברה שילדים בני 3 הם מספיק בשלים לבלות יום בגן וישנה ציפייה שיסתגלו ומהר. זו הנחה מוטעית וציפייה לא מציאותית. בנוסף, השנה לילדים לא היה רצף בכלל מתחילת השנה עד לאחר סוכות. זאת אומרת, שהחזרה לגן לאחר סוכות היא התחלה חדשה לכל דבר עבורם והציפייה צריכה להשתנות בהתאם.
על מנת לסייע לו בתהליך ההסתגלות חשוב, קודם כל, לבלות אתו הרבה לפני ואחרי שעות הגן. לקום מוקדם בבוקר, לעזור לו לקום, לעזור לו להתלבש, למצוא את הזמן "להתחמם" לפני תחילת היום. ספרי לו מתי תבואי לאסוף אותו, איפה תהיי כשאת לא איתו ומה תעשו יחד בצהריים. החוויה המשותפת בבוקר והיכולת לדמיין אותך ואת המפגש המחודש מטעינים אותו ומעצימים את היכולת שלו לבלות את היום רחוק ממך פיזית. כשאתם יחד בצהריים חשוב לבלות יחדיו. אין צורך לצאת מהבית לחוויות מסעירות, אלא הכוונה לדברים שקטים יחד. אפשר לשיר יחד אתו את השירים שלמד בגן, להקריא סיפור, לשטוף יחד כלים, להכין יחד ארוחת ערב, טיול רגוע בחוץ, לחבק וללטף הרבה. ככל שהוא ירגיש קרוב יותר אלייך בזמן שאתם יחד כך הוא יוכל להרגיש יותר מוגן כשהוא מרוחק ממך פיזית.

הדבר השני הוא לקרב בינו לבין הגננת. כשאתם מביאים אותו לגן בבוקר, אפשר להיכנס איתו, להגיד יחד אתו שלום לגננת. אפשר לספר לה שהוא שר את השיר שלמדו אתמול, או סיפר את הסיפור. המטרה היא לשדך ביניהם. כשהוא ירגיש בטוח ומוגן עם הגננת, כשהוא ירגיש שהוא מחובר אליה, הוא יוכל להשתחרר ולא להיות דרוך ובשקט כל הזמן.

לגבי עניין השינה, קושי ללכת לישון לעתים קרובות הוא בעצם ביטוי של קושי להיפרד. כשאנחנו משאירים את הילדים להירדם לבדם ו/או מגיבים בעצבנות וכעס לסירובם לשינה – זה מגביר את תחושת חוסר הביטחון והתסכול. זה בסדר גמור להחליט מתי הוא צריך לישון אבל הוא קטן מדי לציית לך מעצמו, כי יש בו דחפים שמניעים אותו לעשות ההיפך והוא לא שולט בזה. הפתרון הוא לסייע לו לעבור מהיום ללילה, להיות איתו ולהרגיע אותו בנוכחותכם. זה לא קל בכלל, זה דורש המון סבלנות כי ילד שלא נרדם מאוד מתסכל את הוריו!

חשוב להתאים את הציפייה שלנו לקצב של כל ילד וילד ולאפשר לתהליכים חשובים אלה את הזמן וסבלנות הראויים.
שתהיה שנה טובה!
אילנה סטרובינסקי
חזרה לשאלות ותשובות >>

מטרת לייף סנטר היא לתת לכם כהורים ואנשי מקצוע את ההזדמנות לבנות קשרים איתנים ועמוקים עם ילדיכם. קשרים שישנו את אווירת ביתכם, כתתכם ויהפכו את מכלול חווית החינוך לחיובי ומהנה. על מנת לראות כיצד תוכלו לממש את הפוטנציאל שלכם כהורים וכמחנכים, ולעזור לילדיכם לממש את הפוטנציאל האנושי שבם. לימדו על הקורסים שלנו להורים ולאנשי מקצוע.
6 - 2
שאל שאלתך